Diş Beyazlatma

Türkiye’de Diş Beyazlatma (Ağartma)

Daha parlak bir gülüşe sahip olmak ister misiniz? O zaman iki seçeneğiniz var: ofis içi ağartma veya profesyonel evde diş beyazlatma kiti. Evde diş beyazlatma kitleri de profesyonel gözetim altında kullanılmalıdır. Diş beyazlatma dişlerinizde geçici hassasiyete neden olabileceğinden ve önceden hassas dişleri olan kişiler için rahatsız edici olabileceğinden, tedavi öncesi diş muayenesi gerektirir.

Daha parlak bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız, profesyonel ofis içi ağartma sizin için doğru çözüm olabilir. Diş beyazlatmada iki kritik şey vardır: malzemenin kalitesi ve teknoloji kullanımı. İstanbul’da bulunan diş kliniğimiz Opalescence adlı ABD’den ithal jel kullanıyor ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için jeli en son plazma ışık teknolojisi ile reaksiyona soktu. Karmaşık bir prosedür olmasa da, sakız bölgesi çevresinde yaralanmayı önlemek için uzman bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Peki, Ağartma (Diş Beyazlatma) Nedir?

Diş beyazlatma olarak da adlandırılan ağartma, beyazlatma etkisi üreten ve peroksit kullanarak dişlerin parlaklığını artıran bir tedavidir. Bu tedavi, doğal dişleri beyazlatmak için en az zarar veren ve en konservatif tekniktir.

Beyazlatma Her Türlü Leke Için İşe Yarıyor Mu?

Diyet ve yaş gibi lekeli dişlere neden olan birçok faktör vardır. Bazı faktörler dişlerde renk değişikliğine neden olabilir. Temel olarak, diş lekeleri iki gruba ayrılabilir: iç ve dış lekeler.

  • İçsel lekelerin etkileri bir dişin iç katmanlarında görülür. Bu tür lekelere diş travması, yaşlanma, aşırı florür seviyesi, tetrasiklin gibi bazı ilaçlar neden olabilir.
  • Dışsal lekelerin etkileri bir dişin dış katmanlarında görülür. Bu tür lekelere yapay renklendiriciler içeren gıdalar, çay, kahve, kola veya şarap gibi içecekler ve sigara içilebilir.

Bu sınıflandırma diş beyazlatma tedavisinin etkinliği açısından önemlidir. Diş beyazlatma tedavileri dişlerin dış katmanlarında oluşan lekeler için çok etkilidir. Öte yandan, iç lekeleri olan dişleri olan hastalar genellikle bu tedavi için iyi aday değildir. Bu nedenle, en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için profesyonel bir muayene gereklidir. Renk değişikliğine iç lekeler neden olursa, kaplamalar gibi diğer tedavi seçenekleri   de önerilebilir.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Diş Beyazlatma Prosedürleri

İki temel diş beyazlatma prosedürü vardır: Ofis İçi Diş Beyazlatma ve Evde Diş Beyazlatma.

Ofis İçi Beyazlatma

Ofis içi beyazlatma, boyama sorunlarınıza anında bir çözümdür. Bir diş hekimi tarafından yürütülür ve dramatik sonuçlar yaratabilir. Ofis içi ağartma tedavisi, 60 dakika gibi nispeten kısa bir sürede sonuçlar verebilir. Ofis içi ağartma işlemi sırasında, dişlerinize yüksek derecede konsantre bir beyazlatıcı jel uygulanır. Beyazlatıcı jeldeki oksijen molekülleri, sarı lekeler yapan kimyasal bağları ayırır. Bağlar kırıldığında, artık sarı bir renge neden olmazlar ve böylece daha parlak bir gülümseme elde edilir.

Ofis içi beyazlatma, dişlerinizi aydınlatmanın en hızlı yoludur. Diş beyazlatma yaklaşık 1-2 yıl sürer. Kaplama tedavisinden farklı olarak, diş beyazlatma teknolojisi dişlerin daha beyaz olacağını kontrol edemez. Bu nedenle, tedaviden önce bir renk seçemezsiniz. Dişler hastanın diş yapısına bağlı olarak bir ila birkaç ton arasında beyazlaşır.

Ev Diş Beyazlatma Kiti

Evde diş beyazlatma, hasta tarafından evde uygulanabilen bir prosedürdür, ancak özel olarak yerleştirilmiş tepsiyi almak için hala diş kliniğini ziyaret etmeniz gerekir. Bu diş beyazlatma sistemi etkili sonuçlar verebilir, ancak ofis içi ağartmadan daha fazla zaman gerektirir. Eve takılan diş beyazlatma kitleri yüksek kaliteli beyazlatma jeli içerir. Hasta beyazlatıcı jeli tepsiye yerleştirebilir ve her gün birkaç saat giyebilir. Ya da hasta bu tepsileri takarak uyuyabilir. İşlem genellikle iki haftalık bir sürede tamamlanır.

Ağartmanın Etkileri Ne Kadar Sürer?

İster ofis içi beyazlatma tedavisi olsun, ister profesyonel evde diş beyazlatma kitleri kullanın, dişlerinizi her gün fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve durulamanız gerekir. Öte yandan, beyazlatmanın etkileri sigara içmek, yiyecek tüketmek ve lekelere neden olan içecekler gibi yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle azalabilir. Genel olarak beyazlatma etkisi 1-2 yıl sürecektir.